Czy rodzaj opon w rowerze ma znaczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opon rowerowych. Dla większości rowerowych laików ich nazwy, czy oznaczenia jakimi są opisane nic nie mówią. Zastosowanie większości rodzajów opon jednak bardzo różni się od siebie i do różnych rowerów i rodzajów jazdy wybiera się różnego rodzaju opony. Jak wybrać właściwe?

opony schwalbe

Rodzaje opon rowerowych i ich przeznaczenie

Na rynku istnieje ogromny wybór opon rowerowych. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również budową, właściwościami i przeznaczeniem. Wybierając więc opony warto zadać sobie pytanie o to do czego będą używane. Najpopularniejsze są zaopatrzone w dętkę opony zwykłe. Używa się ich we wszystkich typach rowerów. Obok nich występują również innego typu opony. Bezdętkowe opony, jak na przykład opony Schwalbe dają bardzo duże możliwości i używane są zwłaszcza przez profesjonalistów, w rowerach górskich. Innym rodzajem są zapewniające bardzo gładką jazdę szytki, używane w rowerach szosowych.

Jakiego rodzaju opony wybrać dla siebie?

Wybierając opony dla siebie należy uwzględnić przede wszystkim ich przeznaczenie. Planując dojeżdżanie rowerem do pracy po mieście, nie warto inwestować w bezdętkowe systemy Schwalbe (szukaj na dobrerowery.pl), czy profesjonalne opony do kolarstwa szosowego. Kiedy jednak rowerowe hobby wchodzi na poziom półprofesjonalny, warto zastanowić się nad wymianą sprzętu – między innymi opon – na coś bardziej adekwatnego do planowanych aktywności.