Buty rowerowe — co to jest, style

buty rowerowe

Na pierwszy rzut oka, jazda na rowerze wydaje się prosta, ale kopiąc głębiej, odkrywa się cały świat specjalnej odzieży i akcesoriów zaprojektowanych specjalnie do jazdy na rowerze. Jednym z takich rozwiązań są pedały kontaktowe i buty rowerowe. Specjalne buty rowerowe mogą wydawać się niepotrzebnym luksusem, ale w rzeczywistości są jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie komfortu i efektywności jazdy.

Dzięki odpowiednim butom kolarskim możesz sprawniej przenosić siłę ze stóp na pedały, osiągać większe prędkości i mniej się męczyć. Istnieje kilka rodzajów butów rowerowych i wiele rzeczy, które mogą być mylące przy wyborze pierwszej pary.

Zebraliśmy razem przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jaki typ buta rowerowego najlepiej nadaje się do Twojego stylu jazdy i jak wybrać najlepszy but rowerowy na rynku.

Czym są buty kolarskie kontaktowe?

W odróżnieniu od zwykłych, miękkich w dotyku trampek, buty rowerowe ze sprint-rowery.pl to sztywne obuwie ze sztywną podeszwą. W podeszwie znajdują się otwory, w które wkręca się specjalną platformę — kolec, za pomocą którego rowerzysta przylega do pedałów kontaktowych.

Pedały kontaktowe różnią się także od platformowych, są mniejsze i mają w swojej konstrukcji wpust, do którego zaczepia się knaga. Dzięki zastosowaniu sprężystej ramy but kolarski mocno trzyma się pedałów i utrzymuje stopę rowerzysty w stałej pozycji. Dzięki temu rozwiązaniu pedał może być nie tylko wciśnięty, ale również podciągnięty w fazie powrotu.

Jakie są style butów i pedałów?

buty rowerowe

Buty rowerowe dostępne są jako buty szosowe, buty do rowerów górskich oraz buty triathlonowe. Buty szosowe i triathlonowe różnią się tylko kilkoma szczegółami, ale buty do kolarstwa górskiego to zasadniczo inne rozwiązanie z systemem mocowania w podeszwie, innym kształtem kolców i kontaktową platformą pedałów.

Buty do jazdy po autostradzie

Wyczynowe buty kolarskie są lekkie i oferują bardzo sztywne podeszwy — bardziej przystępne cenowo modele wykonane są z tworzywa sztucznego, natomiast droższe są z karbonu. Sztywna podeszwa zapewnia maksymalną wydajność na asfalcie. Buty na szosę nie mają bieżnika, a kolce wystają z podeszwy, co czyni je niewygodnymi do chodzenia.

Buty triathlonowe

Buty triathlonowe wyglądają podobnie do butów szosowych, ale mają kilka kluczowych różnic:

  • Zapięcia na rzepy lub BOA (system metalowych linek zamiast sznurowadeł, które zaciska się poprzez przekręcenie specjalnego krążka), dzięki którym buty kolarskie można przypiąć do pedałów przed startem i założyć w biegu.
  • Pętla na pięcie dla szybszego zakładania.
  • Otwory odwadniające. Ponieważ w triathlonie etap kolarski następuje po etapie pływania, trzeba dać stopom wyschnąć.
  • Bezszwowa, miękka podszewka, dzięki której możesz jeździć bez skarpet.

Do kolarstwa górskiego

Buty MTB są bardziej miękkie niż szosowe (i nieco cięższe), mają bieżnik, a kolec jest zagłębiony w podeszwie, dzięki czemu wygodnie się w nich chodzi. Buty MTB mają też swój własny system pedałów kontaktowych i kolców, więc na rowerze górskim z pedałami MTB nie da się jeździć w butach szosowych i odwrotnie.

Możesz również polubić