Jak wybrać gripy do roweru?

gripy do roweru

Komfort to ważny element jazdy na rowerze. To między innymi wygodne siodełko, komfortowe dopasowanie i odpowiednie gripy do roweru. Jak wybrać gripy na kierownicę nie popełniając błędu, bo ta część roweru wymaga równie dużo uwagi i troski jak każda inna. Przede wszystkim należy zrozumieć cel i rodzaje gripów, a następnie przejść do wyboru i zakupu ulubionych. 

Czym są i do czego służą?

Gripy do roweru są zaprojektowane tak, aby pasowały do krawędzi rurki kierownicy w miejscu, gdzie dłonie ją chwytają (zobacz na: https://sprint-rowery.pl/gripy-rowerowe). Są to w zasadzie uchwyty na kierownicę. Zadaniem tych chwytów jest zapewnienie wygodnego i pewnego trzymania się powierzchni kierownicy. W wyniku instalacji tych elementów komfortu powstają wygodne warunki dla rąk.

  • Temperatura jest utrzymywana, co korzystnie wpływa na całe doświadczenie rowerowe;
  • Zapobieganie skręceniu rąk na kierownicy w deszczową pogodę;
  • Zmniejszają skutki drgań ramienia podczas jazdy w terenie;
  • Zmniejszają prawdopodobieństwo poważnych obrażeń w razie upadku. Kierownica może się obracać i obijać o rowerzystę, a miękka wyściółka zmniejsza twarde uderzenie.

Niektóre rowery posiadają uchwyty, które pełnią rolę regulatorów zmiany biegów (gripshift) w rowerze. Inne są wykorzystywane jako regulatory układu hamulcowego. Wszystkie jednak mają podstawowy cel, jakim jest stworzenie komfortowych warunków jazdy. Tak więc przy wyborze jednego lub drugiego gripa do roweru, ważne jest, aby zrozumieć zastosowania różnych typów.

Przeznaczenie mocowań jest takie samo, ale materiał użyty do produkcji, sposób mocowania do kierownicy, kształt (długość, grubość), kolorystyka i współczynnik trwałości mogą się różnić.

Kryteria wyboru gripów do roweru

Wybór odpowiedniego uchwytu na kierownicę będzie wymagał trochę czasu. Na początek dowiedz się, jaka jest średnica rury kierownicy. Ponieważ istnieje kilka standardów, nie wszystkie gripy rowerowe będą pasowały do jednej lub drugiej średnicy. Następnie zmierz szerokość swojej dłoni i dodaj 2 cm. Otrzymana wartość daje długość uchwytu kierownicy, której potrzebujesz.

Prostszą metodą jest zmierzenie długości starych uchwytów, zwłaszcza jeśli zawierają one przełączniki, co może skutkować różnymi długościami. Są gripy rowerowe z pierścieniem wykończeniowym, gdzie przy konturze odcina się starą część i montuje nową. Następnie grubość i kształt dopasowuje się do długości palców. Osoby o grubszej budowie wymagają grubych uchwytów o anatomicznym kształcie. Jeśli częsta jazda na nartach powoduje powstawanie pęcherzy na dłoniach, a uchwyty odpowiadają Ci najbardziej, warto zdecydować się na rękawice i wybrać te odpowiednie.

Rowery szosowe oferują również możliwość zastosowania gumowego uchwytu kierownicy z wewnętrzną cewką. Jednak doprowadzenie do tego wymaga wysiłku i czasu.

Oczywiście na wybór wpływa również szeroka gama dostępnych kolorów. I dla niektórych osób odgrywa to pierwszorzędną rolę. Ma to jednak znaczenie drugorzędne i powinno być brane pod uwagę po określeniu wszystkich innych cech.

Wybór odpowiedniego uchwytu wśród wszystkich odmian może wydawać się dość skomplikowany, ale nie daj się zastraszyć. Podejdź mądrze do wyboru, nie spiesz się do pierwszego modelu, który Ci się podoba. Poczuj materiał, aby sprawdzić, czy jest dobrej jakości i czy nadaje się do Twojego stylu jazdy na rowerze.

Możesz również polubić