Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do roweru?

Wśród lampek rowerowych odnaleźć można wiele różnych modeli. Poszukując odpowiedniego i profesjonalnego oświetlenia do umieszczenia na rowerze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zalicza się do nich m.in. rodzaj roweru, sposób jeżdżenia i warunki, w których korzysta się z pojazdu. Jak wybrać oświetlenie rowerowe dostosowane do swojego zapotrzebowania?

Jakie są rodzaje lampek rowerowych?

Popularne rodzaje oświetlenia rowerowego można podzielić na tylne lampki czerwone i lampy przednie, które mogą być żółte lub białe. Wśród nich pojawiają się ponadto modele ostrzegawcze i oświetleniowe. Pierwsze mają za zadanie zwiększać widoczność rowerzysty i zapewniać bezpieczeństwo na drogach, którymi poruszają się też inni uczestnicy ruchu. Lampy oświetlające mają rozjaśniać przestrzeń przed rowerem. Modele z tej kategorii różnią się też mocą świecenia.

Tylna lampka czerwona musi obowiązkowo znaleźć się w każdym rowerze. Z przodu należy umieścić model oświetlający lub ostrzegawczy. Zaleca się do każdego pojazdu dopasować lampę, która pozwoli rozjaśnić drogę przed rowerzystą. Możliwe jest dodatkowe zamontowanie białej lampki ostrzegawczej z przodu i korzystanie z niej na bardzo dobrze oświetlonych drogach.

Jak dobrać moc oświetlenia rowerowego?

W przypadku tylnych lampek nie ma tutaj większego problemu. Moc poszczególnych modeli nie różni się aż tak bardzo. Osoby jeżdżące po mieście powinny stawiać na delikatniej świecące lampki, które nie będą oślepiały innych uczestników ruchu. W terenie mogą przydać się egzemplarze nieco mocniejsze, ale nadal delikatne. Warto ponadto postawić tu na lampki migające.

Przednie światło może mieć moc od 100 do 2000 lumenów. Słabiej świecące elementy to odpowiedni wybór na miejskie ścieżki. Ulice oświetlone latarniami nie wymagają zbyt silnego rozjaśniania drogi przed sobą. Sytuacja jest jednak inna w przypadku wypraw za miasto. W lasach, na szosach i na bezdrożach sprawdzą się modele o mocy min. 600-800 lumenów.

Zasilanie oświetlenia do roweru

Wśród chętnie wybieranych opcji można napotkać zarówno lampki na baterie i akumulatory, jak i systemy z prądnicami. To ostatnie rozwiązanie to świetna propozycja dla osób jeżdżących na rowerach miejskich i trekkingowych. Sprawdzą się podczas codziennych dojazdów do pracy, wycieczek rowerowych i kilkudniowych wypraw. Prądnica w piaście zapewnia stały dostęp do energii podczas jazdy. Nie trzeba więc obawiać się, że lampkom zabraknie prądu. W jakich sytuacjach sprawdzą się lampki na baterie?

Modele z tej kategorii mogą kojarzyć się ze słabszą jakością. Pośród nich można jednak odnaleźć wiele modeli bardzo dobrej klasy. Ich głównym atutem jest lekkość. Na tym aspekcie zależy zwykle kolarzom jeżdżącym na rowerach szosowych i MTB. Zamiast zwykłych baterii do lamp można dobrać zestawy wytrzymałych akumulatorów. Niektóre z nich ładowane są za pomocą portu USB. Na dłuższą wyprawę wystarczy więc zabrać powerbank. Lampy dopasowane do zapotrzebowania wpłyną nie tylko na bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy po różnych drogach.