Jak wybrać właściwy kask na rower?

Kask rowerowy to podstawowy element wyposażenia każdego rowerzysty. Podczas gdy takie elementy, jak licznik, czy też uchwyt na telefon, stanowią tylko przydatne gadżety, tak kask jest najważniejszym elementem wpływającym w ogromnym stopniu na bezpieczeństwo jazdy na rowerze. Jak wybrać kask rowerowy, aby to bezpieczeństwo było możliwie jak największe?

Dlaczego kask rowerowy jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wybrać kask rowerowy, aby spełniał on w doskonały sposób wszystkie swoje zadania, trzeba wielu osobom przypomnieć to, z jakiego powodu jego poprawne wybranie jest tak ważne. Jak to zatem wygląda w praktyce, czyli z jakiego powodu kaski są tak ważne i każdy powinien je mieć?

Kask rowerowy to jeden z tych elementów, których posiadanie jest wymagane od strony prawnej. Za brak kasku może grozić nawet mandat. Nic dziwnego, w końcu kask to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Każdy rowerzysta doskonale bowiem wie, że o wywrotkę na rowerze nie trudno. Wystarczy tylko najechać na niestabilną nawierzchnię, wjechać w jakiś dołek czy też nierówność, a wreszcie zderzyć się z innym uczestnikiem ruchu, aby wylądować na asfalcie. Jeśli chodzi o nogi lub ręce, to najczęściej takie uderzenie kończy się siniakami lub otarciami. Głowa jest niestety nieco bardziej narażona na uszkodzenia, ponieważ gdy tylko uderzy w asfalt lub – co gorsza – krawężnik, to powstałe w ten sposób obrażenia mogą być nawet śmiertelne. Z tego też powodu kluczowe jest posiadanie kasku, który przejmie energię obecną przy uderzeniu, a dzięki temu głowa wyjdzie z takiego wypadku bez szwanku, co może nawet ocalić życie.

na zdjęciu – jeden z modeli rowerowych kasków od marki sprint-rowery

Jak się powinno wybierać kask rowerowy?

Podstawową sprawą podczas kupowania kasku rowerowego jest to, aby poprawnie określić w sklepie jego jakość. Jeśli bowiem wybierze się model, który nie zachowa się odpowiednio podczas uderzenia, może się okazać, że pomimo jego posiadania, tak czy inaczej dojdzie do urazu głowy. Polecane są więc modele znanych i renomowanych producentów, którzy gwarantują, że ich produkty będą najwyższej jakości. Oczywiście trzeba będzie za taki model nieco więcej zapłacić, lecz na bezpieczeństwie zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Oprócz samej marki kasku dobrze jest uważnie się przyjrzeć także temu, jaki będzie jego rozmiar. Jak bowiem każdy wie, tak samo jak i buty, również kaski powinny być dobrze zmierzone i dobierane pod wielkość głowy. Przede wszystkim uzyskuje się dzięki temu odpowiednią wygodę, lecz oprócz tego przynosi to efektywne działanie kasku podczas zagrożenia.

Nie bez znaczenia jest także to, jaka będzie konkretnie budowa danego kasku. Chodzi tu o to, aby wyposażony był on w otwory wentylacyjne, które dostarczać będą do głowy świeże powietrze podczas jazdy, skutecznie ją chroniąc  i odprowadzając z niej pot. Oprócz tego warto się także przyjrzeć budowie wewnętrznej kasku, a dokładniej mówiąc temu, jak wygląda jego wyściółka. Musi być ona na tyle delikatna i miękka, aby dobrze amortyzowała wstrząsy kasku na głowie, a także, aby nie powodowała powstawania na skórze głowy podrażnień i otarć, które z pewnością nie przyczyniałyby się do wzrostu przyjemności z jazdy.