Pedały rowerowe i ich konserwacja

pedały rowerowe

Co to jest pedał rowerowy? Jest to część układu napędowego, która mocuje się do korbowodów i przenosi siły obrotowe stóp rowerzysty poprzez układ napędowy i łańcuch na tylne koło.

Rodzaje pedałów rowerowych

Istnieje bardzo wiele różnych modeli pedałów rowerowych, różniących się od siebie zastosowanymi materiałami, kolorystyką, wzornictwem i co najważniejsze ceną. I nie zawsze najtańsze modele są najgorsze. Często prosty i tani model wystarcza praktycznie na całe życie, podczas gdy skomplikowane i drogie konstrukcje zmieniają się w ciągu kilku sezonów. Każdy z istniejących typów pedałów jest dostosowany do określonych typów rowerów i stylów jazdy. W sklepie goride.pl na pewno wybierzesz pedały rowerowe idealne dla siebie.

Materiał, z którego wykonane są pedały

  • Różne metale. Są to głównie stopy aluminium w celu zmniejszenia wagi, chociaż spotyka się również stopy stalowe.
  • Plastikowe.
  • Plastikowo-metalowe.
pedały rowerowe

Konserwacja pedałów

Fachowcy od rowerów twierdzą, że raz w roku należy sprawdzić stan łożysk i wymienić smar. Jeśli masz bardzo tanie pedały rowerowe, które podczas jazdy chrzęszczą od kurzu i brudu, to demontaż, czyszczenie i smarowanie łożysk jest męczarnią i stratą czasu. Lepiej od razu je wyrzucić i kupić normalne modele odporne na wilgoć i kurz.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas serwisowania łożysk jest usunięcie brudu i starego smaru za pomocą szmatki lub ściereczki. Wyczyścić miseczki wewnątrz obudowy, oś, kulki, a następnie nałożyć nowy smar. Można je smarować specjalnymi smarami dostępnymi w sklepach rowerowych.

Jeśli chodzi o pedały kontaktowe, ich konserwacja jest bardziej skomplikowana i nie będziemy się nią zajmować w ramach tego artykułu wprowadzającego.