Kierownica rowerowa – niezwykle ważna część

Bardzo znane części do roweru to wszystkie te, które związane są z kierownicą. Na pewno znawcy tematu rowerowego będą w stanie doskonale wymienić poszczególne elementy kierowcy. Warto też, by nawet ci mniej zapaleni użytkownicy rowerów wiedzieli, z czego konkretnie składa się to niezwykle popularne urządzenie.

Kierownica do roweru

Kierownica to tak naprawdę kawałek specjalnej rurki, dzięki której możemy kierować naszym rowerem. Każda kierownica zespolona jest z rowerem za pomocą specjalnego elementu tzw. wspornika kierownicy, a także tzw. rury sterowej amortyzatora. W zależności od rodzaju roweru, jego przeznaczenia czy nawet modelu, kierownica może być całkowicie prosta, a nawet lekko ugięta lub mocno wygięta w kierunku rowerzysty (taki typ kierownicy znajdziemy np. w standardowym rowerze miejskim). W przypadku rowerów szosowych zastosowania zupełnie inną kierownicę, która swoim kształtem przypomina rogi barana. I właśnie od tego kształtu pochodzi jej nazwa – baranek.

Tanie części rowerowe znajdziesz na www.dobrerowery.pl

Kolejnym elementem roweru są rączki, przez fachowców określane jako chwyt. Rączki zakłada się na końce kierownicy, a w czasie jazdy kładzie się na nich dłonie. To właśnie dzięki nim dużo wygodniej i pewniej trzyma się kierownicę. Rączki w niektórych modelach rowerów są czasami pomijane, i tak np. w rowerach szosowych zamiast nich stosuje się specjalną owijkę kierownicy. Spełnia ona identyczne funkcje jak tradycyjne rączki.