Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów MTB?

Buty rowerowe MTB

Buty rowerowe MTB przeznaczone do użytkowania podczas jazdy na rowerach górskich spełniają kilka podstawowych ról. Po pierwsze zapewniają odpowiednią przyczepność na zróżnicowanym podłożu, zarówno trawiastym, piaszczystym, jak i w terenach górskich. Po drugie wpływają na komfort użytkowania, minimalizując pocenie się stopy oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia podrażnień i otarć. Po trzecie działają na efektywne przenoszenie energii na pedały roweru i ułatwiają płynny ruch stopy w górę.

Dobre buty rowerowe MTB, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jak wspomniano powyżej buty rowerowe MTB pomagają przenosić energię na pedały oraz dzięki specjalnemu kształtowi podeszwy z nachyloną ku górze przednią częścią ułatwiają płynne ruchy w górę. Podeszwa butów powinna być odlana z wysokogatunkowej gumy i wyposażona w bieżnik dostosowany do różnych podłoży. Należy wybierać obuwie cechujące się optymalnym wyśrodkowaniem pomiędzy elastycznością a sztywnością podeszwy.

Cholewka buta

W celu zapewnienia optymalnego komfortu podczas użytkowania cholewka buta powinna być wykonana z wysokiej jakości skóry. Materiał ten powinien być lekki, wytrzymały oraz dopasowujący się do indywidualnego kształtu stopy. Ponadto but przytrzymywany powinien być za pomocą pasków zapinanych na rzep, które można dostosować do danej tęgości stopy. Niezmiernie istotna jest również odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz buta, zapobiegająca poceniu się oraz tworzeniu otarć i podrażnień. Tutaj można znaleźć takie modele.

Buty rowerowe MTB

System wpinania buta

Buty rowerowe MTB powinny posiadać niezawodny system łączenia buta z pedałem roweru. Z jednej strony ułatwia to i zwiększa efektywność pracy rowerzysty podczas jazdy, z drugiej wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa, na przykład podczas konieczności nagłego wypięcia buta.

Możesz również polubić