Na co zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy rower szosowy?

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z szosą, z pet zastanawiamy się na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy rower szosowy. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, co jest ważne podczas wyboru tego rodzaju jednośladu, dzięki czemu przyjmiemy właściwy kierunek. W tym przewodniku zostaną omówione najważniejsze elementy, na które trzeba zwracać uwagę podczas kupowania swojego pierwszego szosowego roweru. 

Jaką geometrię i rozmiar ramy należy wybrać? 

W sieci znaleźć możemy wiele kalkulatorów, które będą nam pomocne w dobieraniu właściwego wymiaru ramy. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby był to kalkulator do ram szosowych. Ich wielkość różni się znacznie od wielkości ram MTB, czy też od tych montowanych w rowerach miejskich.

Od razu warto przemyśleć kwestię, czy szukany jednoślad ma posiadać geometrię cechującą rasowego ścigacza, czy też może lepsza będzie wygodniejsza geometria o typie endurance. 

Rower szosowy – aluminium czy karbon? 

Następnie trzeba podjąć decyzję odnośnie surowca, z którego wykonana zostanie rama. Obecnie dwoma najpopularniejszymi są włókno węglowe oraz aluminium. Karbon to niska waga, ładniejszy wygląd i lepsze tłumienie drgań. Aluminium będzie na pewno mniej kosztowne, a na początku przygody z kolarstwem, bardzo dobrze spełni powierzone mu zadanie. 

Hamulce tarczowe czy szczękowe?

Hamulce tarczowe są coraz bardziej popularne, nie tylko wśród zawodowców, ale również amatorów. Decyzja odnośnie ich wyboru podyktowana może być różnorodnymi względami. Na początku warto się zastanowić, na jakim dokładnie terenie będziemy trenowali, czym znajduje się tam sporo niebezpiecznych krętych zjazdów.

Rower szosowy – w przypadku nizinnych tras hamulce tarczowe w zasadzie nie będą przydatne, chociaż możemy się z takim stwierdzeniem nie zgadzać, gdyż nawet na płaskim terenie nierzadko szybkie i skuteczne hamowanie, może nam po prostu uratować życie. Dlatego tutaj wybór to indywidualna decyzja, niemniej jednak warto wybrać hydrauliczne hamulce. 

Możesz również polubić