Rodzaje pedałów rowerowych – jakie wybrać?

Każdy rower, niezależnie od modelu i przeznaczenia, wyposażony jest w pedały. Bez nich jazda byłaby po prostu niemożliwa. Na rynku dostępne są różne rodzaje pedałów rowerowych. Każdy z nich dopasować można do innego rodzaju jednośladu. Warto zatem wiedzieć, jakie pedały można wyróżnić i czym się kierować przy ich wyborze.

Zastosowanie pedałów rowerowych

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać pedały rowerowe, zacząć trzeba od krótkiego wyjaśnienia, jakie jest ich dokładne zadanie. Są one oczywiście podstawowym wyposażeniem każdego roweru. Są również jednym z trzech punktów kontaktu ciała rowerzysty z jednośladem. Bez pedałów jazda na rowerze nie byłaby możliwa. Wyróżnia się dwa podstawowe modele. Mowa tu o pedałach platformowych oraz zatrzaskowych. W przypadku tych pierwszych jazda na rowerze możliwa jest w dowolnym obuwiu. Jest to najpowszechniej stosowany typ pedałów. Jeśli chodzi o pedały zatrzaskowe, to te najczęściej montowane są w rowerach szosowych i górskich. W ich przypadku do jazdy zastosować trzeba specjalne buty rowerowe, które wpinane są w pedały. Umożliwia to lepsze przeniesienie mocy nóg na napęd roweru.

Pedały zatrzaskowe

Wyróżnić można dwa rodzaje pedałów zatrzaskowych. Są to modele SPD oraz SPD-SL. Oba typy zalecane są osobom, dla których ważna jest pełna kontrola nad rowerem. Podczas szybkiej jazdy w trudnym terenie pedały zatrzaskowe uniemożliwiają ześlizgnięcie się z nich stóp. Zapewnia to większe bezpieczeństwo oraz komfort.

Pedały platformowe

Ten model najczęściej stosowany jest w rowerach do jazdy miejskiej, ale nie tylko. To standardowe rozwiązanie wykorzystywane w większości rowerów. Jednak, jak wspomniano, dostępne dziś modele pedałów platformowych bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko w ruchu miejskim. Często montowane są również choćby w rowerach enduro. Oczywiście w tym przypadku ich konstrukcja będzie się nieco różnić, ale nadal będą to pedały platformowe. Wyposażone są w specjalne piny, które wgryzają się w podeszwę buta.

Wybór pedałów rowerowych

Jak wybrać pedały rowerowe? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie dotyczące tego, jak często i gdzie wykorzystuje się rower. To właśnie styl jazdy jest bowiem głównym czynnikiem wyboru pedałów rowerowych. Do jazdy w mieście zalecane są pedały platformowe. Nie trzeba tu korzystać ze specjalnych butów, zatem zawsze można bez problemu zejść z roweru i wejść np. do sklepu. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli preferuje się jazdę nieco bardziej wyczynową w trudniejszym terenie. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzą się pedały zatrzaskowe. Niezależnie jednak od tego, na jaki model padnie wybór, pamiętać trzeba, aby zawsze był to produkt wysokiej jakości. Mowa tu o materiale oraz spodnie wykonania. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrane pedały rowerowe posłużą przez długie lata. Ich wybór na rynku jest dziś bardzo szeroki. Dlatego każdy rowerzysta ma możliwość doboru takich pedałów, które najlepiej spełniać będą indywidualne oczekiwania i wymagania.

Możesz również polubić