Wybór bagażnika do roweru – poradnik

Bagażnik rowerowy jest niezwykle przydatny podczas długich wycieczek lub poruszania się rowerem po mieście. Umożliwia zabranie najważniejszych rzeczy lub zakupów. 

Bagażnik tylny

Dzięki temu można szybko i sprawnie spakować przedmioty, które są niezbędne w trakcie wyprawy. Oczywiście największą popularnością cieszy się bagażnik tylny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować również bagażnik z przodu. Rower jest jednym z najbardziej wygodnych środków lokomocji, który umożliwia przemierzanie miejskiej dżungli. Dlatego warto wiedzieć jak wybrać bagażnik rowerowy spomiędzy ofert sklepów pokroju sprint-rowery.pl, który będzie spełniał wszystkie potrzeby. Jednoślad jest najczęściej wykorzystywany do dojazdów do szkoły lub pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rowerem można często dojechać w niektóre miejsca szybciej niż samochodem. Jest to spowodowane tym, że miasta są bardzo zatłoczone i zakorkowane. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie pod względem zdrowotnym. Regularna jazda na rowerze wpływa pozytywnie na kondycję serca oraz znacząco rozwija mięśnie. 

Konstrukcja bagażnika

Konstrukcja bagażnika rowerowego na tył nie jest skomplikowana, ale warto sprawdzić kilka szczegółów. Modele ze stali umożliwiają zabranie rzeczy, które ważą nawet 40 kg, ale należy pamiętać, że takie bagażniki są bardzo ciężkie. Jest to rozwiązanie niezwykle wytrzymałe, ale również dosyć niekomfortowe. Długa podróż ze stalowym bagażnikiem na tyle raczej nie jest przyjemna. Alternatywą może być bagażnik wyprodukowany z aluminium. Są to lekkie konstrukcje, które pozwalają przewieźć przedmioty o łącznej masie do 25 kg. Sposób montażu to następny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę planując zakup bagażnika rowerowego. Najczęściej bagażnik mocowany jest do ramy roweru, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy w rowerze znajdują się otwory, który umożliwiałyby taki sposób montażu. Do elementów osi koła montowane są dodatkowe wsporniki boczne, w które wyposażone są bagażniki. 

Rozłożenie ciężaru

Takie rozwiązanie zwiększa stabilność, a jednocześnie pozwala równomiernie rozłożyć ciężar. Jeżeli w twoim rowerze nie ma otworów w ramie to powinieneś zastanowić się nad montażem bagażnika do sztycy. Wiele osób zastanawia się jak wybrać bagażnik rowerowy, który będzie pasował do ich jednośladu. Warto też zauważyć, że bagażnik rowerowy można zamontować także w przedniej części roweru. W sprzedaży są dostępne modele, które mocuje się do widelca. Zazwyczaj można regulować położenie górnej płyty, co sprawia, że stosunkowo łatwo dopasować taki bagażnik do pojazdu. W ten sposób można łatwo przewieźć przedmioty o łącznej masie do 10 kg. Jeszcze innym rodzajem są bagażniki mocowane do osi przedniego koła. Z wyglądu przypominają trochę proste krzesła, a uchwyty umieszczane na kierownicy wzmacniają całą konstrukcję i są dodatkowym atutem. Maksymalne obciążenie w tym wypadku wynosi aż 15 kg. W rowerach miejskich popularne są koszyki, które montowane są z przodu jednośladów. Coraz więcej rowerzystów wybiera się na długie wycieczki, dlatego warto odpowiednio przygotować sprzęt przed wymagającą trasą.