Czy kaski rowerowe są obowiązkowe?

Jazda na rowerze nie jest tylko zabawą. To pełnoprawy udział w ruch ulicznym, wraz z jego wszystkimi zaletami, ale i obowiązkami. Obowiązkami, o których wielu rowerzystów ma bardzo niewielkie pojęcie. Zdecydowanie największe wątpliwości wśród nich wzbudza zawsze sprawa kasku rowerowego. Czy jego posiadanie podczas jazdy na rowerze jest obowiązkowe?

Dlaczego kaski rowerowe są ważne?

Kask rowerowy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego rowerzysty. Jego obecność na głowie w ogromnym stopniu wpływa na bezpieczeństwo zdrowia, a nawet życia rowerzysty w przypadku jego upadku. A przecież o to jest bardzo łatwo na rowerze, ponieważ rowerzysta nie jest w żadnym stopniu chroniony tak jak kierowca samochodu. A nawet niewielkie zderzenie z autem lub pieszym, który wtargnie przed rower, może skończyć się upadkiem i uderzeniem głową o asfalt, lub krawężnik, co może mieć skutki śmiertelne.

Czy noszenie kasku jest obowiązkowe?

Pomimo jednak tego, że kask jest w stanie uratować życie, to jego posiadanie nie jest wymagane od strony prawnej. Innymi słowy, jego brak na głowie podczas jazdy nie będzie wiązał się z żadnymi nieprzyjemnościami prawnymi. Pomimo jednak tego, że kaski rowerowe (https://www.goride.pl/kaski) nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty od strony prawa drogowego, to jednak zdrowy rozsądek nakazuje, aby taki kask zawsze mieć na sobie, gdy tylko wyrusza się gdzie rowem, Nawet w przypadku kilkuset metrowej przejażdżki do sklepu, ponieważ nawet taka niepozorna droga może zakończyć się w sposób śmiertelny dla rowerzysty.

Możesz również polubić