
Koniecznym elementem każdej wyprawy rowerowej są rowery. Im dłuższa wyprawa, tym większe znaczenie ma dobór odpowiedniego roweru. Specjalnie pod kątem turystyki rowerowej stworzono rowery trekkingowe. Czym one się charakteryzują i jakie mają zastosowanie?
Budowa roweru trekkingowego
Rowery trekkingowe (więcej) posiadają ramy bez tylnego zawieszenia. Coraz częściej stosuje się w nich natomiast przedni amortyzowany widelec. Ich ramy często występują w wersjach męskich i damskich – z obniżoną górną rurą. Typowo wyposażane są w koła o średnicy 28 cali pozwalające na założenie, w zależności od potrzeb opon do jazdy po asfalcie lub z lekkim bieżnikiem do jazdy po bardziej sypkich nawierzchniach. Stosuje się w nich proste kierownice z lekkim wzniosem i gięciem. Geometria rowerów trekkingowych pozwala na zajęcie wygodnej i niepochylonej (niesportowej) pozycji. Istotną cechą rowerów trekkingowych jest możliwość założenia na nich dodatkowego osprzętu, gdzie do typowych elementów wyposażenia zaliczyć można: bagażnik, pełne błotniki i oświetlenie. Zgodnie z obecnymi trendami w tego typu rowerach coraz częściej stosuje się hydrauliczne hamulce tarczowe.
Zastosowanie rowerów trekkingowych
Długie wyprawy rowerowe to główny cel, dla którego tworzy się rowery tego typu. Z tego względu istotna jest w nich możliwość przewożenia dużej ilości rzeczy na bagażnikach, czy w sakwach. Nie stanowi to jednak przeszkody w wykorzystaniu roweru trekkingowego do krótszych, rekreacyjnych wycieczek po dowolnych drogach w niewymagającym terenie.