Czym charakteryzują się rowery trekkingowe

rowery trekkingowe

Koniecznym elementem każdej wyprawy rowerowej są rowery. Im dłuższa wyprawa, tym większe znaczenie ma dobór odpowiedniego roweru. Specjalnie pod kątem turystyki rowerowej stworzono rowery trekkingowe. Czym one się charakteryzują i jakie mają zastosowanie?

Budowa roweru trekkingowego

Rowery trekkingowe (więcej) posiadają ramy bez tylnego zawieszenia. Coraz częściej stosuje się w nich natomiast przedni amortyzowany widelec. Ich ramy często występują w wersjach męskich i damskich – z obniżoną górną rurą. Typowo wyposażane są w koła o średnicy 28 cali pozwalające na założenie, w zależności od potrzeb opon do jazdy po asfalcie lub z lekkim bieżnikiem do jazdy po bardziej sypkich nawierzchniach. Stosuje się w nich proste kierownice z lekkim wzniosem i gięciem. Geometria rowerów trekkingowych pozwala na zajęcie wygodnej i niepochylonej (niesportowej) pozycji. Istotną cechą rowerów trekkingowych jest możliwość założenia na nich dodatkowego osprzętu, gdzie do typowych elementów wyposażenia zaliczyć można: bagażnik, pełne błotniki i oświetlenie. Zgodnie z obecnymi trendami w tego typu rowerach coraz częściej stosuje się hydrauliczne hamulce tarczowe.

Zastosowanie rowerów trekkingowych

Długie wyprawy rowerowe to główny cel, dla którego tworzy się rowery tego typu. Z tego względu istotna jest w nich możliwość przewożenia dużej ilości rzeczy na bagażnikach, czy w sakwach. Nie stanowi to jednak przeszkody w wykorzystaniu roweru trekkingowego do krótszych, rekreacyjnych wycieczek po dowolnych drogach w niewymagającym terenie.