Obrotowe i dźwigowe manetki do roweru

Manetki rowerowe to jedne z najważniejszych elementów w układzie napędowym każdego roweru. Sterują one przekładnią oraz przerzutkami. Dzięki temu możliwa jest płynna zmiana biegów w każdym jednośladzie. Jakie są rodzaje manetek rowerowych?

Czym charakteryzują się manetki do roweru dźwigowe?

Obecnie wybór manetek rowerowych (https://www.goride.pl/manetki) jest na rynku bardzo duży. Pośród wielu z nich można wymienić manetki dźwigowe, zwane powszechnie także cynglowymi. Czym się one charakteryzują?

Jak sama nazwa wskazuje tego typu manetki do roweru są wyposażone w specjalne dźwignie. Ta większa odpowiada za zwiększanie przerzutek, z kolei ta mniejsza za powrót do wcześniejszych ustawień.

Manetki dźwigowe są zazwyczaj montowane przy rączkach kierownicy.
Dzięki temu biegi w rowerze można zmienić w bardzo łatwy oraz wygodny sposób. Dziś w sprzedaży znajdują się także takie manetki dźwigowe, które pozwalają na zmianę jednocześnie dwóch lub trzech biegów.

Czym charakteryzują się manetki do roweru obrotowe?

Pośród wielu dostępnych produktów bardzo dużą popularnością cieszą się również manetki obrotowe. Są one wbudowane w rączkę kierownicy roweru. Mają one kształt obrotowego walca i można nimi łatwo manipulować podczas jazdy na rowerze. Ich obrót w jedną stronę odpowiada za odpowiednie naciągnięcie linki, natomiast w drugą stronę za zwolnienie.

Ogromną zaletą manetek obrotowych jest to, że są one bardzo odporne na poszczególne uszkodzenia mechaniczne. Rzadko się psują i potrafią służyć niezawodnie w każdym rowerze przez bardzo długi czas.

Możesz również polubić