Rodzaje klocków hamulcowych do roweru

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Również w rowerach. Nie ma wątpliwości, że żeby cieszyć się jazdą, trzeba o nie właściwie dbać. Przyjrzyjmy się rodzajom klocków hamulcowych, które dobierane są do rodzaju hamulca.

Modele tarczowe

Są to bardzo skuteczne klocki hamulcowe do roweru. Działają dobrze nawet w trudnych warunkach pogodowych. Zatrzymają rower nawet na błocie i mokrym asfalcie. Działają na bardzo prostej zasadzie – rowerzysta naciska na klamkę, a klocki hamulcowe zaciskają się na tarczy. W ten sposób, wpływają na zmianę prędkości koła, aż do jego całkowitego zatrzymania. Montowane są najczęściej w rowerach górskich, ponieważ nadają się do jazdy w trudnych warunkach.

Typ V-brake

Montowane są w rowerach crossowych i trekkingowych. Są bardzo podobne do szczękowych. Są tanie i proste w wymianie. Niestety, radzą sobie gorzej z kiepskim warunkami atmosferycznymi. Te klocki hamulcowe do roweru (https://www.dobrerowery.pl/klocki), najczęściej są sprzedawane wraz z okładziną. Ona, zaś ma różne cechy, która sprawia, że hamulec nadaje się na konkretną pogodę, a w każdej innej – może działać nie do końca właściwie. Ich wymiana wymaga profesjonalnej wiedzy, ponieważ dobór właściwych klocków nie jest łatwy.

Mechanizm szczękowy

Montuje się go w rowerach szosowych. Szczęki hamulcowe połączone są z klamkomanetką, która równocześnie służy do zmiany biegów. Między nimi znajduje się stalowa linka, która przenosi impuls. Klocki do tego typów hamulców, są bardzo podobne do typu V-brake, ale mają inny kształt. Na mokre warunki, nadają się gorzej niż hamulce tarczowe.